Kadınlar

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Sponsorlu Bağlantılar
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havalar ısınmaya başlar. Haliyle güneş de kendine iyiden iyiye gösterir. Durum böyle olunca dışarı çıkarken çeşitli önlemler almak gerekmektedir. Tabiki her cilt tipi birbirinden oldukça farklıdır. Her cildin güneşe verdiği reaksiyon bir değildir. Fakat şu bir gerçek ki genel olarak herkese evden çıkmadan önce güneş kremini sürerek çıkmalarını tavsiye ederim. Güneşin muhteşem doğal bir D vitamini kaynağıdır. Yalnız bu D vitamini kaynağı olan güneş bazı durumlarda ne yazık ki istenmedik sonuçlar doğurabilmektedir. Örneğin dışarı çıkarken önlem olarak güneş koruyucu yüksek faktörlü kremlerden cildinize ve vücudunuza sürmek gibi. Daha sonra dışarı çıkacağınız vakitler eğer önemli bir işiniz yoksa öğlen iki den sonra çıkabilirsiniz. Özellikle öğlen 12 sularında dışarıya çıkmak çok tehlikeli olacaktır. Çünkü güneş o saatlerde doksan derecelik dik acılarla yeryüzüne ulaşmaktadır. Bu da güneşin ciddi zararlarını bedeninizde hissetmenize neden olmaktadır.


Ciddi güneş yanıklarının belirtilerini merak edenler için hemen özetleyelim. Baş ağrısı, deride kızarıklık, su toplama, yer yer kabarmalar, mide bulantısız kusma, baş dönmesi vb. durumlar güneş geçmesinin veya güneş yanıklarının belirtilerinden olmaktadır. Durumunuzu takip ederek doktora başvurmanızı öneririm. Güneş yanığı olan bölgelere soğuk kompres yapmak çok rahatlatacaktır. Hatta mümkünse soğuk duş almanız uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Soğuk su ile duş almak hissettiğiniz o yanma duygusunu unutturacaktır. Soğuk kompres yapmak baş ağrısı da hafifletir. Güneş yanığına karşı yapılabilecek en doğal ve kolay yöntem yanan bölgeye yoğurt sürmektir. Yoğurt cildi yatıştırır, rahatlatır. Yağsız yoğurdu yanık olan bölgenize sürmek çok iyi gelecektir. Salatalık, marul, çilek, yulaf ezmesi, elma sirkesi, soda, süt, patates gibi besinler de güneş yanığına iyi gelmektedir. Örneğin; patates içeriğinde yüksek miktarda antioksidan barındırmaktadır. Patatesi dilimleyerek güneş yanığı olan bölgelere ve güneşten ciddi etkilenmiş bölgelere patates ve salatalık dilimleri koyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica