Kadınlar

Gözde Arpacık Neden Olur? Nasıl Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar
Gözde Arpacık Neden Olur? Nasıl Geçer?

Arpacık; göz ve göz çevresinde oluşan küçük yumrudur. Kişiyi hem görünümü rahatsız edebilir hem de vermiş olduğu ağrı hissi… Arpacık tedavisi genelde evde gerçekleştirilir. Tabiki evde yani ev koşullarında uygulayabileceğiniz yöntemler sonucunda ağzınızda bir değişiklik olmadıysa ve arpacık geçmediyse o halde bir doktora başvurmanızı öneririm. Aslında arpacık da bir nevi sivilceye benzerdir. İltihap sonucunda göz kapağının iç yüzeyinde dışa doğru gelişen bir sivilcedir. İçi iltihap dolu olması sebebiyle hayli acı vericidir. Yalnız gözde arpacık çıkmasını göz kapağı kistleriyle karıştırmamak gerekir. Genelde arpacık oluşumunun ana nedeni olarak iltihaplanma olarak görülebilir. Mümkün mertebe ellerinizi yıkamadan asla gözünüze dokunmayın. Genelde ellerimizi çok fazla kullanılırız. Haliyle en çok kirlenen organlarımızdan biri de ellerdir. Haliyle gün içerisinde çok fazla nesnelerle temas halindeyiz.

O yüzden ellerinizi yıkayın iyice dezenfekte etmeden gözlerinize dokunmamalısınız. Gözde çıkan arpacık, kızarıklık, iltihap gibi durumlar genelde bu gibi nedenlerden doğmaktadır. O yüzden hijyen kurallarına uymaya gayret etmelisiniz. Aynı sekilde çocuklarıda ellerini yıkamak konusunda sık sık uyarmalıyız. Göz içinde çıkan arpacık günden güne biraz büyüyüp şisebilir. Oluşan şişlik kişiye ve duruma göre farklılık gösterse de geneli üç gün sürer diyebiliriz.

Şimdi ise gelelim arpacık için evde yapabileceğiniz tedavi yöntemlerine… Sıcak kompres uygulamak ağrıyı önemli ölçüde geçirecektir. Gün içinde ortalama iki ile üç defa 10-15 dakika kadar sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Yalnız bu işlem esnasında göz kapağınızı kapatmalısınız. Gözünüzü herhangi bir zarar vermemeye çalışın. Peki bu sıcak kompresi nasıl yapalım diye soracak olursanız hemen cevaplayalım. Bir havluyu sıcak suyla ıslatın ve iyice suyunu sıkın. Bu şekilde gözünüzü uygulayabilirsiniz. Yine eczanelerden bu konu ile alakalı olarak satılan tıbbi malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Aman sakın ha arpacığı sıkmaya kalkışmayın. Eğer arpacığı patlatırsanız içinde olan iltihap ve enfeksiyon gözün diğer bölümlerine de ulaşır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica