Kadınlar

Yumurta Haşlarken Çatlamaması İçin Neler Yapılabilir?

Sponsorlu Bağlantılar
Yumurta Haşlarken Çatlamaması İçin Neler Yapılabilir?

Sabah kahvaltılarının şimdilerde ise Ramazan ayının sahur vakitlerinin göz bebeği olan haşlanmış yumurta adeta protein deposudur. Haşlanmış yumurtanın pek çok çeşidi vardır. Cıvık yumurta, rafadan yumurta, kayısı kıvamında yumurta, katı yumurta ve çok katı yumurta şeklinde..Tabi ki bu birazda damak lezzetine bağlı bir durumdur. Kimisi yumurtayı gayet iyi pişmiş severken kimisi ise kayısı kıvamında olan yumurtayı yemeyi sever. Yumurta haşlaması oldukça basitmiş gibi görünse de aslında çok da öyle değildir. Biraz incelikleri ve püf noktaları vardır. Yumurta haşlarken çatlaması sadece görüntü yönünden değil aynı zamanda yumurtanın besin değerinin kaybolmasına yol açar. Yumurta alırken taze ve doğal olanını tercih ediniz.
? Yumurta haşlarken dikkat etmeniz gereken ilk nokta yumurtanın oda sıcaklığında olmasıdır. Yani haşlamadan en az 10-15 dakika kadar önce buzdolabında çıkarın. Oda sıcaklığında biraz bekletin. Sıcak su ile soğuk yumurtanın etkileşimi sonucunda çatlaması kaçınılmaz olmaktadır.

? Yumurtayı haşlayacağınız kabın içine koyarken bir kaşık ile yavaşça koymalısınız. Eğer elinizle birden atarsanız çarpma sonucunda yumurta büyük olasılıkla daha kaynamaya başlamadan çatlayacaktır.
? Ayrıca yumurta haşlarken, haşlama kabına fazla yumurta koymamaya çalışın. Sıcak suyun etkiyle yumurtalar başlanırken birbirine çarpabilir. Bu da aynı şekilde yumurtanın çatlamasına neden olabilmektedir.


? Yumurta haşlarken ocağı çok fazla açmamaya dikkat etmelisiniz. En iyisi kısık ateşte ağır ağır haşlanmasıdır. Hızlı kaynayan yumurtalar birbirine çarparak çatlayabilir. Bu hem sağlıksız bir duruma hem de bozulmuş ve dağılmış bir yumurta sebep olur.
? Pişirilen yumurta ne kadar fazlaysa bu bağlamda yani aynı orantıyla pişirme süresinde de artış gösterecektir. Bunu da dikkate almanız iyi olacaktır.
? Ne kadar iyi pişmiş seviyorsanız sevin yumurtayı maksimum 15 dakikadan fazla kaynatmayın. Çünkü çok fazla kaynamış yumurta neredeyse tüm besin değerini kaybedebilir.
? Yumurtanın taze halini daha uzun süre korumasını istiyorsanız kesinlikle buzdolabında saklamalısınız. Sadece pişirmeden 10 dakika önce buzdolabından çıkarmanız yeterli olacaktır.

? Yumurta haşlanıp ocağı kapattıktan sonra hemen akabinde yumurtaları soğuk suya tutmanız gerekir. Eğer soğuk suya tutulmazsa yumurta o sıcaklığıyla hala kendi içinde pişmeye devam eder.
? Yumurta haşlarken, haşlama suyunun içerisine 1-2 tatlı kaşığı tuz atmanız çatlamasını engelleyecektir.
? Ayrıca yumurtayı haşladığınız suyun içerisine bir miktar karbonat eklemeniz de yumurtanın kolaylıkla kabuklarından soyulmasını sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica