Kadınlar

Kışın Enerjik Olmanızı Sağlayan Beslenme ve Çay

19.11.2019
698
Sponsorlu Bağlantılar
Kışın Enerjik Olmanızı Sağlayan Beslenme ve Çay

Vücudumuzun en dirençsiz kaldığı zamanlar soğuk kış zamanları değil midir? Evet bildiğiniz üzere öyle. Buna önlem olarak bizim vücudumuza hakim olmaya çalışacak bakterilerle savaşıp bizi sağlam tutacak bir bağışıklık sistemimiz var. Ancak hava şartlarının kötü olması ve ağır kıyafetlerle ekstra bedenimizi yormamız bu bağışıklık sisteminin çökmesine sebep oluyor tabii ki. Bu durumda kışı sağlıkla atlatabilmemiz için bazı destekleyiciler olması gerekiyor çünkü görünen o ki ekstra zorlukların olduğu bir ay. Biz de sizi bu dengeleyici hali korumanız için bazı bitkisel öneriler sunmak istedik.  Çünkü aksi takdirde kış başlar başlamaz halsizlik, yorgunluk, unutkanlık durumları baş gösterecek. Çok can sıkıcı bir durum olduğunu hepimiz biliyoruz. Neden bunlar olmadan hiç huzurlu hal dengemiz bozulmadan gerilmeden kışı atlatmayalım ki? Bunun için bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız gerekli ve biz de bunun için bazı beslenme önerilerini hatırlatmak istedik size ve dinlendiricilerden en güzeli ve rahatlatıcı olanı çaylar. Bir de harika kış için bir çay tarifi vermek istedik. Hadi gelin kışınız daha rahat huzurlu sağlıkla geçsin.

Beslenme Önerileri

  • Antioksidan kaynağı besinler mutlaka düzenli olarak tüketilmeli. A, C, E vitaminleri düzenli olarak alınmalı.
  • C vitamini fazlasıyla meyvelerde bulunduğu için meyve tüketimini kış boyunca kesinlikle ihmal etmemek gerekir.
  • Zencefil, zerdeçal tüketimi kurtarıcıdır. Mutlaka yemeklerde bulundurmanız sizi kış boyu kurtaracaktır. Zencefili yapacağınız çaylara veya ballı suyun içine de ekleyebilirsiniz.
  • Probiyotik içerikli besinler tüketmeyi ihmal etmiyoruz. Kefir bunlardan biri.
  • Yağ oranı yüksek olan ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişler yine bağışıklık sistemini güçlü tutmanızı sağlayacaktır.

Baharatlı Mis Gibi Kış Çayı
Malzemeler; Hatmi çiçeği, Kuşburnu, Hibisküs, narçiçeği, ebegümeci, havlıcan, zencefil, tarçın, 2 su bardağı sıcak su. ( malzemeler hepsi bir tatlı kaşığı olacak şekilde )
Zencefil antioksidan özelliği taşırken, kullandığımız hatmi çiçeği öksürük için faydalıdır.
Yapılışı; tüm malzemeleri güzel bir kapta birbirine karıştırın. Ama kuşburnu çabuk vitaminini vermeyecek bir besin olduğu için onu iyice ezerek malzemelere karıştırın. Kaynar suyu ekleyin malzemeler. 3-5 dakika demleyin. Daha sonra karanfil ve zencefil ekleyin bir iki dakika daha beklemeniz yeterli olacaktır. Ve tüm malzemeleri süzerek için. Şifa olsun sizlere.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica