Kadınlar

Evde Dantelden Abajur Yapımı

Sponsorlu Bağlantılar
Evde Dantelden Abajur Yapımı

Her hanımın çeyizinde mutlaka dantel örtüler vardır. Anneler genelde kızlarının evlenmesine yakın bu dantellerden oldukça fazla ve çok çeşit türde yaptırırlar. Genelde bu olmazsa olmaz dantelleri sehpalar ve ya masaların üstünde görmekteyiz. Fakat günümüz ev hanımları bu dantelleri ya temizlikleri ve ütüleri ayrı bir iş olduğunda ya da çok da sevmediklerinde kullanmamaktadır. Aslında değişik şeyler kullanmanın oldukça moda olduğu günümüzde bu dantelleri kullanmanın başka bir yolu vardır. İnsanlar farklı ev aksesuarlarına eğilim göstermektedir. İşte bunlardan biri olarak Evde Dantelden Abajur Yapımı karşımıza çıkmaktadır. Bu sıralar birçok evde internette, hobi programlarında bu tarz aksesuarlar karşımıza çıkmaktadır. Buralarda dantelleri avizelerde, lambalarda ve ışık armatörlerinde görmekteyiz. Kullanılmayan danteller el emeğiyle lambaların üzerine yapıştırılarak bu sayede kullanımı sağlanır. Mağazalarda çok değişik türde ve şekilde bir sürü aydınlatma araçları bulunmaktadır. Ama hanımlar çok daha olağandışı abajuru farklı bir malzemeyle ve kendi emekleriyle kolayca yapmaktadır. Evden Dantelde Abajur Yapımı, evde olan bir basit bir abajurun üzerine, bir dantel parçasının sertleştirilerek geçirilmesiyle olur.

Resimleri tam boy görüntüleyebilmek için lütfen küçük resimlerin üzerine tıklayınız.

Dantelden Abajur Nasıl Yapılır? Evde Dantelden Abajur Yapımı için önerilen iki yöntem için de gerekli malzemeler çok kolaylıkla bulunabilir. Her iki yönteme de kullanacağımız dantelle abajurun uygunluğuna bakılmasıyla başlanır. Dantelden abajur yapımında birinci metod için gerekli malzemeler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Sekiz yemek kaşığı mısır, patates ya da buğday nişastası,
  • İki bardak su,
  • Dibi oval ya da yuvarlak bir tencere veya kase,
  • Plastik folyo.

İki bardak suya sekiz yemek kaşığı nişasta konulur muhallebi kıvamına gelene kadar kaynatılır. Bu karışım biraz ılınınca içine, abajur başlığını süsleyeceğimiz dantel parçacını koyarız. Bu sayede nişastayı dantel ipliği tüm yüzeyi boyunca çekmektedir. Ardından dibi yuvarlak tencereyi ters çevirip, tüm yüzeyine plastik folyoyu yerleştirelim. Üzerine nişasta uygulanan danteli koyalım. Bu şekilde katılaşan nişasta, danteli de kasenin üzerinde katılaştırıp onun şeklini almasını sağlar. Daha sonra bu katı dantel abajura yerleştirilir.Evde Dantelden Abajur Yapımı için diğer bir yöntem de abajur büyüklüğüne göre bir balon şişirilerek yapılmasıdır. Daha sonra seçilen seçilen dantelin üstüne duvar kağıdı tutkalını tüm yüzeyi boyunca boya fırçası yardımıyla sürün. Sonra da danteli astığınız balonu üzerine geçirin. Burada dikkat edilmesi gereken konu, balonu tüm dantelle kaplamamak yani üst tarafı biraz boş bırakmak gerektiğidir. Bu sayede abajuru geçirmek daha kolay olur.

Bu düzenek tutkal ele yapışmayana kadar birkaç gün kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra balon patlatılır. Dışı abajur üstünde kullanmak üzere alınır. Bu yol daha kolay ve az zahmete gerektiren bir yoldur. Özellikle birden fazla dantel kullanılacağı zaman seçilmelidir. Evde Dantelden Abajur Yapımı, ev hanımlarının zamanlarını değerlendirmek için yaptığı diğer hobiler gibi güzel bir uğraştır. Bu tip uğraşlar sayesinde insan kendini yararlı hisseder. Evde görmekten sıkıldığınız çok da değişik bulmadığınız abajurun görünümü dantelle değiştirilir. Bu sayede hem yeni bir aksesuar elde edersiniz hem de eski abajuru çöpe atmayıp değerlendirirsiniz. Ayrıca anneleri istediği için dantel kullanmak zorunda kalan, aslında kullanmak istemeyen ev hanımları bu dantelleri kullanarak annelerinin üzülmemesini sağlar. Bu görünüm çok antik bir his vermektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica