Kadınlar

Bebek ve Çocuklarda Vücut Ateşi Neden Yükselir, Sebepleri Belirtileri Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar
Bebek ve Çocuklarda Vücut Ateşi Neden Yükselir, Sebepleri Belirtileri Tedavisi

Normal vücut ısısı 37 civarındadır, 36,8° ilâ 37,7° arasında değişiklik. gösterebilir. Bu nedenle 37° termometre üzerinde kırmızı yazılmıştır. Sağlıklı bir çocuğun ateşi tüm gün boyunca aynı kalmaz. Yaptığı hareketlere ve günün saatlerine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Genel olarak sabahın erken saatlerinde en düşük ve akşamın geç saatlerinde en yüksek dereceye ulaşır. Ancak hareket değişikliklerine göre 37,5° hatta 37,6° C’a çıkar. Bununla birlikte çocuğunuzun asıl ateşini ölçmek istiyorsanız bütün aktivitesi bittikten yarım saat sonra bu işi yapmalısınız. Bünyeyi zayıf düşürücü bütün hastalıklarda, sıcaklık genelde sabahları daha azdır ve akşamları en yükseğe ulaşır. Hastalık sonrası normalden düşük olması da olasıdır (36⁰ civarında). Makattan, ağızdan ve koltuk altından belirlenen ısı derecesi Makat sıcaklık derecesi, belirlenen en yüksek derecedir, çünkü vücudun iç Isısının ölçülmesinde tek yöntemdir. Ağız sıcaklık derecesi makattan daha düşüktür. Bunun nedeni ise burundan alınan nefesin dereceyi soğutmasıdır. Koltuk altı sıcaklık derecesini ise her iki yöntemin arasına yerleştirebiliriz. Makattan ölçülen ısıyı termometre 1 dakikada ölçebilir. Böylece civanın yükseliş hızı 20 saniyede gerçekleşir ve ısı derecesini belirler, daha sonra yavaş yavaş yükselir. Bu arada eğer çocuğunuz devamlı kıpırdıyorsa, sizin de termometreyi 1 dakika gibi bir süre içinde tutmanız güçse, 20 saniye içinde vücut sıcaklığının derecesi hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Isıyı ağızdan ölçmek isterseniz 2 dakika beklemeniz gerekir, çünkü civa havayla çevrilmiştir. Koltuk altından ölçülen ısı için ise 4 dakika yeterli olacaktır.


Makattan Isı Nasıl Ölçülebilir?. Eğer süt bebeğinin ateşini ölçmek istiyorsanız sırtüstü yatırın, ayaklarını tek elinizle kaldırın ve termometrenin gümüş kaplı kısmını makata yerleştirin.
• Çocuk daha büyükse dizlerinize alın ve ayakları sarkık bir şekilde karınüstü yatırın.

Dikkat!: Termometreyi makat ucuna (anüs’e) çok yavaş bir şekilde, özellikle gümüş renkli kısmı vazelinlenmiş halde yerleştirin, yoksa makatı yırtabilir kanamaya neden olabilirsiniz.
• Eğer çocuğun yaşı büyükse onu yan yatırıp dizlerini bükmek termometrenin problemsiz yerleştirilmesini sağlayacaktır.

Koltuk Altından Isı Nasıl Ölçülür?: Termometrenin civalı kısmını koltuk altına yerleştirdikten sonra çocuğun kolunu sıkı bir şekilde göğsüne doğru dayayın. Kolla göğüs arasında hiçbir giyecek olmaması daha iyi sonuç verecektir.
Ağızdan Isı Nasıl Ölçülebilir?: Termometrenin civalı kısmı dilin altına yerleştirerek ağzı kapatmak yeterlidir. Genellikle küçük hastanın ateşi günde iki kere ölçülür. Biri sabah ve diğeri ise ikindi vaktinde. Eğer ateşi 39,5° geçerse, normale ininceye kadar her 3 saatte bir ateşini kontrol etmek gerekir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica